Štípnutí nebo bodnutí hmyzem už určitě zažil každý z nás. Máme pro vás rychlého a užitečného průvodce, jak poznat co vás asi kouslo či bodlo a jak s nepříjemnými průvodními jevy zatočit!

Novosil - první pomoc při bodnutí hmyzem

KOMÁR

Popis: Komáří kousnutí bývá spíše protivné, protože dráždí kůži a často trvá několik dní, než se místo po vpichu zcela zahojí. Komáří samička nejprve vpíchne sliny do kůže, než začne sát krev. Organizmus na tyto tělu nepřirozené látky reaguje a výsledkem je svědivá vyrážka. V tom lepším případě. Bohužel, komáři jsou právě kvůli tomu, jak snadno cestují z člověka na člověka velmi nebezpeční přenašeči.

Co dělat: Podle tradiční lidové medicíny pomáhá kůži potřít nálevem z heřmánku. Velmi účinná je aplikace gelu Novosil, a to co nejdříve po štípnutí.

VOSA

Popis: Vosy nemají žihadla, jako včely, jednoduše vstříknou jedovatou bílkovinu do kůže svých obětí a pak odletí. Toto bodnutí je velmi bolestivé, místo po vpichu zarudlé a svědící. Naštěstí, pokud nejste alergičtí, je jen málo nebezpečné.

Co dělat: Na vosí bodnutí platí ocet a rozmačkané lístky jitrocele nebo měsíčku. Ne vždy jsou ale tyto suroviny po ruce, proto se vyplatí mít v kapse osvědčeného pomocníka z lékárny.

VČELA

Popis: Pokud vás bodla včela, je důležité vědět, jestli se uvolnil i obsah jedového váčku či nikoliv. Pokud je žihadlo stále s plným váčkem, vytáhneme jej tupou stranou nože nebo nehty. Rozhodně nepoužívejte pinzetu, jinak váček natrhnete a jeho obsah uvolníte do místa vpichu. Pokud už se tak stalo, omyjte okolí rány vodou a mýdlem a vysušte ručníkem. Bohužel, bolesti se neubráníte – trvá 3-6 hodin.

Co dělat: Počítejte s tím, že ranka se může hojit i několik dní. Proto je vhodné na její okolí aplikovat účinný gel, který ranku ochladí a zmenší otok a tím i svědění.

KLÍŠTĚ

Popis: Kousnutí obvykle ani nezaznamenáte. Jakmile ale klíště naleznete, nemeškejte, a snažte se jej vytáhnout celé. Většinou po jeho kousnutí zůstane na kůži červený otok, který během pár dní vymizí. Může se dostavit svědění. Pokud ale otok nezmizí, rozšíří se, je třeba navštívit lékaře. Může se jednat jen o alergickou reakci na cizorodé látky, které klíště přeneslo do tkáně, ale také o vážné onemocnění, které není radno podceňovat.

Co dělat: Jakmile klíště vytáhnete a zlikvidujete, umyjte si ruce vodou a mýdlem a ranku vydezinfikujte. I v tomto případě je Novosil gel výborným pomocníkem.

OVÁD

Popis: Štípnutí ovádem patří k těm nejbolestivějším – místo začne svědit, otékat a silně bolet. Dokonce může na místě vpichu vzniknout i trvalá jizva. Ovádi se nejčastěji vyskytují na pastvinách s dobytkem nebo ve stájích.

Co dělat: Ovády údajně odpuzuje česnek, třezalka a vysoké dávky vitaminu B. Citlivější jedinci by se měli poohlédnout po masti s antibiotiky.

ALERGICKÁ REAKCE

Ne vždy projde štípnutí hmyzem jen vyrážkou nebo otokem. Pokud je sací či bodací ústrojí infikováno neznámou látkou nebo je jedinec alergický, může nastat alergická reakce.

Popis: Na končetinách se objevují silné otoky, které se mohou rozšířit na celé tělo. Vyskytují se problémy s dýcháním a orientací. Postižený člověk může upadnout do bezvědomí, v tu chvíli selhává krevní oběh a zásobování těla kyslíkem. Kůže je bledá, studená a vlhká potem. Někdy se dostavuje zívání, lapání po vzduchu a olizování rtů, jako by měl nepřekonatelnou žízeň. Také se může dostavit nevolnost a velké rudé skvrny po celém těle. V tuto chvíli je naprosto nezbytná rychlá lékařská pomoc!

Co dělat: Postiženého se snažte co nejdříve dopravit do nemocnice nebo mu přivolat rychlou záchrannou službu. Nedávejte mu napít ani najíst a nikdy, opravdu nikdy jej nezahřívejte horkými předměty (lahve s vodou, nahřívací polštáře), takto se krev přesune blíže ke kůži, zdroji alergické reakce.

4 body, které musíte dodržet při anafylaktickém šoku:

  1. Okamžitě volejte 155 nebo 112
  2. Uložte postiženého do stabilizované polohy
  3. Pokud nedýchá, začněte s masáží srdce a s umělým dýcháním
  4. Najdete-li u postiženého adrenalinové pero (Epipen, Anapen), vbodněte mu jej co nejdříve do svalu.